Każdy kierowca wie, że raz w roku auto powinno przejść badanie techniczne. A jak często wykonujemy „przegląd” swojego zdrowia? „Zajrzenie pod maskę” naszego organizmu może zapobiec wielu chorobom. Niestety – nasze złe samopoczucie nadal często tłumaczymy przeziębieniem lub osłabieniem. Ignorujemy sygnały, które daje nam organizm, a do lekarzy zgłaszamy się w ostatnim momencie.
A gdyby tak… postawić na profilaktykę? W ramach kampanii „Odpowiedź masz we krwi” wspólnie z Youtuberami „Najprościej mówiąc” inspirujemy i edukujemy w zakresie objawów chorób krwi i szpiku. Przeczytaj, zapobiegaj i przede wszystkim nie obawiaj się badań!
Zdaniem ekspertów
prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak
specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, onkolog kliniczny i transplantolog, były konsultant krajowy w dziedzinie hematologii
“Krew jest zwierciadłem tego, co się dzieje w organizmie. Wykryte nieprawidłowości mogą być spowodowane przez choroby układu krwiotwórczego, w tym choroby nowotworowe, takie jak białaczka. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym większa szansa na ich wyleczenie.”
prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda
konsultant krajowa w dziedzinie hematologii
“Im szybciej wykryjemy chorobę, tym mamy większe szanse na powodzenie terapii. Dysponujemy doskonałym narzędziem do diagnostyki chorób hematologicznych – badaniem morfologii krwi obwodowej. Dlatego, gdy obserwujesz u siebie niepokojące objawy – udaj się do lekarza.”
prof. dr hab. n. med. Tomasz Sacha
kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
“Badanie morfologii krwi obwodowej pokazuje, jaka jest liczba poszczególnych rodzajów komórek krwi w jednostce objętości, jakie są ich wzajemne stosunki ilościowe, a także uwidacznia takie cechy komórek, jak kształt, wielkość oraz zawartość w nich substancji, np. hemoglobiny. Na jej podstawie można rozpoznać wiele nienowotworowych chorób krwi i szpiku, jak niedokrwistość, małopłytkowość czy zaburzenia krzepnięcia, oraz nowotworów hematologicznych. Niektóre z nich mają na początku skryty przebieg. Aż 40 proc. rozpoznań przewlekłej białaczki szpikowej jest ustalanych na podstawie przygodnie wykonanej morfologii krwi obwodowej.”
Czym jest krew?
Krew to wewnętrzny komunikator między naszymi narządami.
Jej główną funkcją jest transport tlenu, składników pokarmowych do komórek oraz
produktów końcowych przemiany materii na przykład dwutlenku węgla oraz
mocznika. Oprócz tego krew odpowiada za transport hormonów oraz
innych substancji pomiędzy komórkami.
7%
Twojego ciała to krew
5 000 000
krwinek czerwonych mieści się w 1mm3 krwi, jest to objętość kilku kropel
4,5-5,5 litra
tyle krwi zawiera organizm dorosłego człowieka
Erytrocyty
Erytrocyty czyli krwinki czerwone (RBC). Zawarta w nich hemoglobina i żelazo odpowiadają za czerwony kolor krwi, a ich głównym zadaniem jest transport tlenu w organizmie. Liczba erytrocytów w organizmie jest różna w zależności m.in. od wieku i płci.
Leukocyty
Leukocyty to białe krwinki (WBC), które pełnią rolę obrońców naszego organizmu przed bakteriami i wirusami. Ich zadaniem jest ochrona i budowanie odporności.
Płytki krwi
Płytki krwi, zwane też trombocytami (PLT), odpowiadają za proces krzepnięcia krwi.
Objawy chorób hematoonkologicznych
Zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, gorączka lub stany podgorączkowe – to mogą być pierwsze objawy choroby krwi i szpiku. Ze względu na to, że są niespecyficzne, często bywają przez lata ignorowane i tłumaczone zmęczeniem, przeziębieniem czy starzeniem się.
- Im szybciej wykryjemy chorobę, także nowotworową, tym mamy większe szanse na powodzenie leczenia.
Choroby krwi
Nowotwory krwi to grupa chorób, które obejmują układ krwionośny oraz układ chłonny. Wśród nich wyróżniamy:
- nowotwory układu krwiotwórczego, do których zaliczamy m.in. ostrą białaczkę szpikową, przewlekłą białaczkę szpikową, ostrą białaczkę limfoblastyczną, przewlekłą białaczkę limfocytową, mielofibrozę;
- nowotwory układu chłonnego, do których należą m.in. chłoniaki nieziarnicze, chłoniaki Hodgkina, szpiczak plazmocytowy.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) tylko w ostatnich trzech dekadach liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła ponad 2-krotnie.
Co 30 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór.
W Polsce na nowotwory krwi choruje około 150 tysięcy osób. Rocznie diagnozowanych jest ponad 6 tysięcy nowych przypadków.
Morfologia krwi obwodowej
Jest to najczęściej wykonywane badanie krwi, które wspiera diagnostykę chorób na wczesnym etapie. W oparciu o wynik badania morfologii krwi obwodowej i wywiad z pacjentem lekarz rodzinny może już podejrzewać chorobę nowotworową, a w wielu wypadkach także bardzo precyzyjnie ukierunkować dalszą diagnostykę.
Morfologię krwi obwodowej powinniśmy wykonywać raz do roku. To proste badanie krwi, które może wykryć niepokojące zmiany zachodzące w naszym organizmie.
Jeśli jednak lekarz zaleci inaczej i przedstawi wskazania do częstszego wykonywania morfologii stosuj się do zaleceń. Niezależnie od daty ostatniej morfologii wykonaj ją ponownie jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy lub uznasz, że w ostatnich tygodniach Twoje samopoczucie pogorszyło się bez znanej Ci przyczyny.
Skierowanie na badanie morfologii krwi obwodowej może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Strona główna
>Ankieta
Dziękujemy za udzielone odpowiedzi. Czy wiesz, że Eksperci zalecają, aby to badanie wykonywać przynajmniej raz w roku i każdorazowo, gdy obserwujemy u siebie niepokojące objawy. Pamiętaj, że morfologia krwi obwodowej pozwala na wykrycie wielu chorób i nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu już we wczesnym etapie? Porozmawiaj o tym badaniu ze swoim lekarzem.
Pamiętaj, że ta wiadomość nie zastępuje wizyty lekarskiej i badań profilaktycznych, które są podstawą do postawienia diagnozy.
Na naszej platformie omwk.pl znajdziesz informacje, które pomogą Ci zrozumieć czym jest krew, jakich informacji o stanie zdrowia dostarcza wynik morfologii krwi obwodowej oraz jak przygotować się do badania.
Jeśli chcesz przygotować się na rozmowę z lekarzem – pobierz dokument zawierający odpowiedzi, których udzieliłeś w formularzu i zabierz go na najbliższą wizytę.
Dla pacjenta
Lista organizacji pacjentówKampania „Odpowiedź masz we krwi”
„Odpowiedź masz we krwi” to kampania edukacyjna poświęcona chorobom krwi i szpiku, w tym nowotworom hematologicznym. Celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy nt. chorób krwi i szpiku kostnego, ich niespecyficznych objawów, przebiegu i metod leczenia.
U podstaw kampanii leży przekonanie, że choć choroby krwi i szpiku kostnego mają różne przyczyny i objawy, łączy je jeden wspólny mianownik – nieprawidłowości, wykrywane w morfologii krwi obwodowej.